Ху Сіцзінь: Війна проти України знищила більшу частину ресурсів та можливостей Росії

За повідомленнями російських ЗМІ, Міноборони РФ може відмовитися від ремонту єдиного авіаносця Росії — "Адмірала флоту Радянського Союзу Кузнєцова" — і списати його на утилізацію. Як єдиний діючий авіаносець, "Кузнєцов" був важливим символом статусу великої держави, а також точкою опори для суспільної впевненості в Росії. Якщо його поріжуть на металобрухт, Росія стане країною без авіаносців — і це буде справжнє прощання з цілою епохою.

Втім, хоча "Кузнєцов" формально і вважається "діючим авіаносцем", насправді він вже майже 8 років простоює в ремонтному доку — деякі називають його "велетенським проклятим відром болтів". Корабель було закладено ще 39 років тому, за радянських часів. У 2016 році він виконував бойові завдання біля узбережжя Сирії проти "Ісламської держави", демонструючи міць Росії. Але вже у 2017-му, коли він тягнув за собою кілометри чорного диму біля британських берегів, ЗМІ висміяли його, а британці охрестили "Кораблем ганьби".

Після того, як у 2018 році "Кузнєцов" зайшов у ремонт, на ньому сталася низка серйозних інцидентів — затоплення доку, пожежі — і повернення до строю ставало дедалі менш реальним. ЗМІ повідомляють, що частину екіпажу та пілотів з нього вже відправили на фронт в Україні, тож навіть якщо корабель знову стане до ладу — бракуватиме людей для його експлуатації. Західні аналітики пишуть, що Путін фактично забув про цей корабель, хоча символічно його все ще тримають "на озброєнні".

Часто у згадках про "Кузнєцова" медіа також порівнюють його з "Варягом" — його "сестринським" кораблем, що не був добудований через розпад СРСР. Україна продала "Варяг" Китаю, де його добудували й модернізували — він став першим авіаносцем ВМС КНР і символом початку нової епохи китайського флоту. Сьогодні у Китаю вже два авіаносці — "Ляонін" і "Шаньдун", а третій — "Фуцзянь" — скоро стане до строю. Індія також придбала менший російський авіаносець — нинішній флагман її флоту "Вікрамадітья".

Китай і Індія вдихнули нове життя в радянські кораблі, а от Росія ледь не поховала свого останнього авіаносця. Його занепад — це мініатюра загального занепаду самої Росії.

Дехто вважає, що війна в Україні засвідчила силу імперії, яка змогла вистояти проти цілого Заходу. У цьому є доля правди. Але це — лише одна з перспектив. Якщо подивитися ширше, стає очевидно: війна в Україні виснажила ресурси Росії і не принесла їй зростання впливу — навпаки, її геополітична вага лише зменшується.

На початку цього місяця колишній союзник Росії — Азербайджан — після скандалу в Єкатеринбурзі, де, за його словами, переслідували азербайджанців, завдав серії показових ударів по російських ЗМІ й персоналу на своїй території. Фото, де азербайджанський спецназ конвоює російського журналіста, стало вірусним символом приниження імперії. Ба більше — Азербайджан закрив понад 300 шкіл з російською мовою викладання. Колись така маленька кавказька держава (всього 10 млн населення) ніколи б не дозволила собі такого стосовно Москви.

Ще менша країна — Вірменія, традиційно близька до Росії, з більшістю православного населення — також відвертається. Після того, як у вересні 2023 року Азербайджан силою захопив весь Нагірний Карабах, Вірменія, не отримавши підтримки від Росії, пішла на поступки Баку й фактично оголосила, що більше не довіряє Москві. Єреван навіть погрожував вийти з ОДКБ — воєнного союзу під проводом РФ. Сьогодні Азербайджан підняв прапор "Більше не будемо терпіти Росію", і це вже не просто емоційна реакція — а глибша геополітична тенденція. Росія витісняється з Кавказу, а Туреччина — повертає контроль.

Аналогічні процеси — в Центральній Азії. Країни-«стани» дедалі активніше дистанціюються від Росії, процес "деколонізації" набирає обертів на всьому пострадянському просторі.

Нещодавно Україна знищила кілька російських стратегічних бомбардувальників — це удар по ядерній тріаді РФ. Тепер — новини про можливий демонтаж єдиного авіаносця. У поєднанні з "антикремлівськими повстаннями" на Кавказі ми отримуємо доволі цілісну картину: Росія слабшає.

Це не означає, що Росія — беззубий дід у візку. Жодна з пострадянських країн поки що не здатна її повністю витіснити. І для Заходу вона все ще становить ядерну загрозу — одна з найбільших арсеналів у світі. Але Росія дійсно увійшла в найдовший період занепаду з часів падіння Імперії. І справа не лише у війні — вона відстала технологічно, економічно, інституційно.

Погляньмо, як далеко вона скотилася з часів, коли запускала перший штучний супутник, відправляла першу людину в космос і будувала першу атомну електростанцію у світі. Сьогодні вона не здатна навіть утримати свій єдиний авіаносець.

Кавказ, колись відвойований у Османів — тепер знову під впливом Туреччини. Це, мабуть, і є та сама приказка: тридцять років на сході річки, тридцять років на заході.

Ху Сіцзінь - колишній головний редактор Глобал Таймс, текст був опублікований в китайській соцмережі Вейбо і призначений для внутрішньої аудиторії.