Питання відзову Ордена Білого Орла знецінило саму нагороду й стало реверансом москві

Нагорода - це не власність, яку видали в користування. Це вдячність, відлита в метал, і вручають її за те, що вже сталося, за заслугу, яку не скасуєш заднім числом, бо минуле не відмотується назад. Саме тому держава, яка одного дня каже "ми можемо її забрати", у ту ж секунду зізнається в дивній речі. Вона визнає, що ніколи не вважала свою відзнаку подякою за вчинене. Що це був не знак честі, а радше завдаток за майбутню слухняність. А завдаток, який можна стягнути назад, називається вже не орденом. Це стає чимось іншим, чимось незрозумілим, чи то заставою, чи то розпискою, чи то хабарем навпаки. І коли символ найвищої довіри держави перетворюється на таку розписку, головне питання вже не в тому, хто її повертає. Головне питання в тому, як після цього взагалі ставитися до самої держави, яка так легко переписала сенс власної святині.

Польщу я поважаю, і це не фігура мови. Це держава, яка пройшла крізь розділи й окупації, яка справді знає ціну незалежності й має повне право на свою історичну пам'ять і свій біль. Тому йдеться не про Польщу як таку. Йдеться про те, що хтось скористався цілком реальним приводом, щоб зробити реверанс москві, і, схоже, навіть не зрозумів, що саме зробив. Піднявши питання відзову нагороди, цей хтось знецінив не Зеленського. Він знецінив орден.

Нагадаю фактуру. 19 червня президент Польщі Кароль Навроцький позбавив Володимира Зеленського ордена Білого Орла, найвищої державної відзнаки країни, яку той отримав у квітні 2023 року з рук тодішнього президента Анджея Дуди. Приводом став указ від 26 травня, яким Окремому центру спеціальних операцій "Північ" присвоїли почесне найменування на честь Героїв УПА. Поріг болю поляків, пояснив Навроцький, перевищено, у відносинах є межі, які не можна перетинати, і Києву варто повернутися на шлях правди та взаємоповаги. Україна відповіла спокійно. Зеленський відправив орден назад поштою, зауваживши, що коли цей символ може залишатися в Катерини Другої, яка стирала Польщу з карти, в Беніто Муссоліні, який потім стелився перед Гітлером, і в Герхарда Шредера, то Київ сперечатися не буде. Слідом від польських відзнак відмовилися експрезиденти Леонід Кучма, Віктор Ющенко і Петро Порошенко, керівник Офісу президента Кирило Буданов повернув Золотий офіцерський хрест ордена "За заслуги перед Польщею", а міністр закордонних справ Андрій Сибіга нагадав, що назву своєму підрозділу обрали самі воїни й не вкладали в неї нічого антипольського. Колишній очільник МЗС Дмитро Кулеба сформулював парадокс гранично чесно: руйнівників польської держави орден прикрашає досі, а позбавити вирішили того, хто четвертий рік тримає фронт проти їхньої прямої спадкоємиці.

І тут варто сказати головне про саму постановку питання, бо вона хибна в корені. Звідки взялося припущення, що Україна мусить звіряти свої внутрішні рішення з польським порогом болю? Хто кому делегував право бути наглядачем за чужим пантеоном? Україна має повне право самостійно визначати в своїй країні все, зокрема й те, чиїм іменем називати свій підрозділ. Це питання української пам'яті, а не предмет погодження з сусідньою столицею. І в цьому пункті, хоч як прикро, позиція "це не суто українська справа" однаково лунає і з Варшави, і з москви. Мотиви різні, граматика однакова.

Бо історія України та Польщі - це мільйон розбіжностей, і вдавати, ніби їх можна звести до простої формули провини, означає не знати цієї історії зовсім. Те, що було визволенням для України, не раз ставало катастрофою для Речі Посполитої, і навпаки. Повстання Хмельницького, яке українці пам'ятають як народження, поляки пам'ятають як початок Руїни. Війну за Львів 1918 року й Західноукраїнську державу одні вважають боротьбою за своє, інші втратою свого. Навіть рідкісний союз Петлюри й Пілсудського у 1920-му коштував Україні Галичини й частини Волині, відданих Польщі за військову підтримку. Була пацифікація 1930 року, була Волинь 1943-го з її страшними жертвами серед польського мирного населення, була операція "Вісла" 1947-го з депортацією українців. У жодного з двох народів немає стерильних рук, і в обох є справжнє горе. Це нормальна, важка спадщина сусідства, і дорослі нації живуть із нею, не перетворюючи кожну річницю на ультиматум.

Але є факт, який польська сторона вперто виносить за дужки, а він міняє всю картину. Поряд із реальними трагедіями москва роками сама виробляла терор під чужим прапором. Спецгрупи НКВС і НКДБ, відомі як лжебоївки, переодягнені під УПА, діяли на західноукраїнських землях у 1944-1953 роках, керувалися з центрального апарату в москві й мали цілком конкретне завдання: чужими руками вбивати, щоб провину поклали на повстанців і щоб посварити українців і поляків навіки. Загін Сафата Панасюка під виглядом УПА орудував на Волині у 1944-1946 роках, по інших районах працювали десятки таких груп, а сліди їхньої роботи знаходять у братських могилах і досі. Це задокументовано в розсекречених архівах. І ось питання, від якого не сховатися. Якщо москва вже одного разу шила ворожнечу між Варшавою і Києвом фальшивими боївками, то чию ж роботу робить той, хто сьогодні роздуває стару рану заради відібраного ордена?

Відповідь дав сам Навроцький, коли визнав, що подібні суперечки дають додаткові аргументи російській пропаганді. На цьому сходяться майже всі тверезі голоси по обидва боки кордону. Прем'єр Дональд Туск повторив очевидне: поки союзники сваряться через минуле, майбутнє виграє хтось третій, і лінія фронту проходить не між Варшавою й Києвом. Колишній президент Броніслав Коморовський говорив про відповідальність обох сторін, які замість розв'язання складної проблеми взялися кидатися орденами. Лідер правої Конфедерації Славомір Ментцен, навпаки, тішився з повернення відзнак, шкодуючи, що раніше їх роздавали "як цукерки". А в польських соцмережах хвиля образи звучала гучніше за дипломатію, з рефреном про невдячність і про те, скільки Польща для України зробила. І в цьому рефрені знову чути не голос союзника, а стару імперську арифметику, де допомогу записують у борг, а борг перетворюють на право вказувати.

Орден справді можна повернути поштою. За кілька днів кур'єр доправить коробку, і знак найвищої довіри Речі Посполитої знову лежатиме у Варшаві, цілий і неушкоджений. Та коробка повернеться, а сенс уже не повернеться. Бо щойно нагородою почали погрожувати, вона перестала бути нагородою для всіх її кавалерів одразу, і це втрата не Києва, а самої Польщі. Я й далі поважатиму польську державу і польський народ. Але того, хто заради хвилинного жесту перетворив святиню на розмінну монету й мимоволі вклонився москві, поважати важко. Бо великі нації тим і великі, що вміють бути вищими за спокусу звести власну гідність до питання, у кого зараз висить орден на грудях.