В Україні відзначили День пам'яті жертв політичних репресій

Його мета - належна шана пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги громадськості до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства та у зв'язку з роковинами Великого терору - масових політичних репресій 1937-1938 років.

Кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку - це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період з початку 1920-х і до кінця 1980-х років, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (з них понад 50% українці). Величезна кількість з них була розстріляна, інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже 3 мільйони українців), каторгу, табори, примусово бували в психіатричних закладах.

Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: вчених, політиків, військових, священників, представників культури, селянство. Особливо важкою і болісною спадщиною минулого є масові репресії, які чинились сталінським режимом та його прихильниками в Україні в 1930-х роках. Наприклад, в Україні в 1937-1938 років було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин - до розстрілу. Решта були відправлені до в'язниць і таборів.

Десятки років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань споруджувалися режимні об'єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева.

Одним з трагічних символів тієї епохи є київська Биківня - в Биківнянському лісі розташоване найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об'єкт спеціального призначення НКВД, де у кінці 1930-х - 1940-х роках відбувалися масові поховання розстріляних та закатованих. Однією з найкривавіших стала ніч в Києві 19 травня 1938 року, коли в тюрмах НКВД було розстріляно 563 людини. Трагедія Биківні стоїть в одному ряду з такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. На сьогодні вже встановлено імена понад 19 000 розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій.

Дивіться також