Олександр Возний "За результатами інвентаризації було встановлено, що ми маємо 691 водний об'єкт"
Олександр Возний був призначений на посаду Начальника Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) разпорядженням Віталія Кличка від 10.02.2021 року №51. З цього часу минув рік.
Один рік з одного боку невеличкий строк, з іншого - достатній для того, щоб людина встигла достатньо добре розібратись з ситуацією (в даному випадку мова про екологію та природні ресурси Києва) і проявити себе. Тому для нас важливо було зустрітись з Олександром Возним задля того, щоб почути його власну оцінку зробленої роботи, а також про виклики, завдання, плани, можливо про наявні перешкоди і безумовно про взаємодію з киянами.
Якою вийшла розмова, рекомендуємо послухати особисто. Передусім екологічним організаціям та людям, які турбуються про збереження природи...
Від себе окреслимо лише деякі тези розмови з паном Олександром:
Щодо основних викликів і основних напрямків роботи:
"Коли ми почали працювати, один з ключових викликів, якій перед нами стояв - це забезпечення повної прозорості діяльності управління. Тобто зробити так, щоб екологія стала зрозумілою. Ми не ховаємось від проблем, розуміємо, що вони є в мегаполісі. І для себе ми намітили наступний план в цьому напрямку.
Для того, щоб зрозуміти що дійсно відбувається, нам потрібно об'єктивно розуміти, моніторити ситуацію. Для цього ми почали розбудовувати систему моніторингу. На даному етапі система моніторингу включає в себе 5 референтних станцій: 2 з них знаходяться на лівому березі, 3 - на правому.
Нещодавно ми встановили спільно з ІТ департаментом 46 індикативних станцій. Це станції доповнюють систему моніторингу. І це такий перший великий системний крок, для того щоб люди розуміли "а що дійсно відбувається з повітрям в м.Києві".
Наступний крок - моніторинг поверхневих водних об'єктів. Сьогодні ми пропрацьовуємо технічні завдання, дивимось усі практики, технології, які застосовуються в світі, щоб за такою ж самою аналогією, ви в он-лайні могли розуміти, а що з водою в тому чи іншому озері: яка температура, кількість забруднювачів, кисню, чи є проблема чи немає, зробити фактично цей сервіс доступним для всіх мешканців Києва.
Один із знакових проектів, які ми вже зараз реалізовуємо, зараз він поки ще у тестовому режимі - це оцифрування усіх дерев в столиці. Ми рухаємось в цьому напрямку. В кінці минулого року розробили відповідне програмне забезпечення. Зараз його тестуємо з комунальними підприємствами, забираючи так звані "баги", для того щоб сервіс був об'єктивний. Знов таки це напрямок з точки зору прозорості управління тими активами міста, територіальної громади, які належать місту. Взагалі багато ще є різних проектів, над якими ми працюємо, впроваджуємо, і які сподіваємось найближчим часом завершити.
Важливий блок. Коли ми говоримо про інвентаризацію дерев, ми розуміємо, що проблема у тому, що у нас є велика кількість рішень Київради про оголошення тих чи інших територій об'єктами природно-заповідного фонду, скверів, парків. Але фактично далі ці рішення не були реалізовані. Для себе одним із викликів бачимо розроблення проектів землеустрою і винесення їх в державний земельний кадастр з чіткими межами, для того щоб захистити ці ділянки у майбутньому від будь-яких посягань і фактично зберегти їх для майбутніх поколінь.
В минулому році ми провели інвентаризацію водних об'єктів на території м.Києва. За результатами інвентаризації було встановлено, що ми маємо 691 водний об'єкт. Раніше така кількість ніде не фігурувала. Йшла мова про 430, з них на балансі КП "Плесо" - 117. А сьогодні, ми встановили, що у нас є 691 водний об'єкт. В кінці минулого року ми звернулись до ІТ департаменту, ми зараз працюємо над таким порталом (який матиме назву "ЕКОЛОГІЯ"), куди буде надходити уся екологічна інформація про зелені насадження, про водні об'єкти, про підприємства-суб'єкти, які мають дозвільні документи у сфері екології: дозволи на викиди, екологічна експертиза, оцінка впливу на довкілля. Вся ця інформація буде в он-лайні доступна до кожного мешканця нашого міста, у т.ч. по водним об'єктам. Там буде інформація про його площу, розмір, назву, статус, і у подальшому з розширенням можливості моніторингу в он-лайні цього водного об'єкту.
Щодо проблемних питань:
Перша проблема - це людська проблема. Відсутність фахівців в управлінні. Фактично відсутня глибока інституційна пам'ять. В цей період на екологію ніхто не дивився, ВУЗи перестали випускати фахових екологів (хоча вони і випускаються, проте знань потрібних у них немає). І тут зрозуміла ситуація, тому що в державному секторі у порівнянні з ринком наднизькі заробітні плати, і ти не можеш фактично набрати ту кількість спеціалістів, враховуючи, що ти обмежений штатним розкладом ( у тебе певна кількість одиниць), а ти розумієш, що на таке місто, як місто Київ у нас управління з 30 людей складається. У нас у підпорядкуванні 17 комунальних підприємств, об'єктів ПЗФ, водних об'єктів, багато багато різних питань...Для порівняння, щоб ви розуміли, ми протягом року отримали десь близько 15 тисяч вхідних листів. Щоденно на кожного працівника - це близько 4-х листів. Для того щоб їх якісно опрацювати, проаналізувати, дати відповідь - ми на це витрачаємо величезну кількість часу. Тобто людський фактор - це питання номер один!!!
Далі це питання, пов'язане з бюджетом, фактично з фінансовими ресурсами, тому що своїми силами ми це зробити не можемо. Для цього нам потрібно розробляти певні програми або оголошувати певні закупівлі, для цього у бюджеті повинні бути певні кошти. Наприклад для того щоб паспортизувати водойми (це платна послуга, яка проходить через ПРОЗОРРО, замовником ії є ПЛЕСО, ми є головним розпорядником, який має забезпечити ії фінансування). Звичайно, що ми рухаємось в межах плану надходжень до бюджету м.Києва і ми розуміємо, що є багато інших сфер.
Щодо допомоги і взаємодії з киянами
"Кияни дуже потрібні! Ми рухаємось в ключі повної прозорості. Ми нічого не приховуємо. Нам дуже важлива думка киян. До речі, у нас виникала певна дискусія у соціальних мережах про екологічну стратегію м.Києва. У мене є протокольне доручення міського Голови про розробку екологічної стратегії м.Києва. Ця стратегія наразі у робочому вигляді. І ми зараз хочемо провести велике опитування серед киян з приводу ряду проблем і пропозицій: що людей найбільше турбує в сфері екології, які вони пропонують шляхи вирішення цих проблем? Найкращі пропозиції ми зможемо включити до стратегії. Тому думка важлива, ми готові слухати кожного, хто змістовно і конструктивно налаштований."
Висловлюємо вдячність Олександру Возному за відверту та щиру розмову.