Сергій Висоцький: "Сподівайтесь на себе, на своїх мислителів, на власний діалог, на діалог з сусідами!"

Напередодні різдвяних і новорічних свят зустрілись з Сергієм Висоцьким, лідером Білоруської партії свободи "Самооборона", щоб відверто поговорити про ситуацію в Білорусі і взагалі про білоруське питання.

Зокрема Сергій Висоцький зазначив наступне:

"Україна і ми пережили важкий рік, як і попередній.... Який же здобуток року, що ми пережили?...

Я представляю опозицію, але представляю опозицію можливо досить суб'єктивну. Оскільки коли політик каже, що він представляє весь білоруський народ, як наприклад теперішній керівник Білорусі, то люди в цьому сумніваються. Або коли лідери нової опозиції, яка виникла з "нікуди", які сором'язливо замовчують звідки вони з'явились, сором'язливо мовчать, коли їх запитують: " Чи правда, що вони фінансуються російськими олігархами?" , "...і чи правда, що усі їх політтехнологи - росіяни? - вони так само сором'язливо мовчать, але при цьому вони кажуть, що за ними весь народ - це сумно. Я представляю тільки частку громадськості... людей патріотичних переконань.

...Коли брати суху статистику, то в Білорусі громадськість поділена. За різними підрахунками: до 30% підтримують теперішній стан, приблизно стільки ж підтримує Тихановську і умовну опозицію, і приблизно стільки ж підтримує білоруських патріотів. Є також і категорія людей, які не визначились, які не заглиблюються у політичні процеси. І це нормально, тим більше для такої держави як Білорусь... Тим не менш картина така. Ще ніколи Білорусь не стикалась у новішій історії з таким викликом, з таким поділом, з такою свободою чужих сил на нашому політичному полі. Це виклик для усього народу. Це виклик для еліт. Це виклик для влади, яка діє вельми незграбно у розв'язанні цього всього. І все це ускладнює ситуацію. 

І все ж таки хочеться шукати позитив, шукати у всьому, що відбувається, щось нове. Саме головне, що я в цьому знайшов:  є люди, які здатні все таки думати, які здатні протистояти масовці, психозу, ідіотизму, величезним грошам. Виявилось що є люди, які в цій ситуації, навіть у нас намагались зупинити насилля - люди з різних сторін - і з боку влади, і з боку опозиції. І це для мене напевно саме позитивне. 

Те, що я побачив тут в Україні...Розумієте що відбулось? Спочатку українці кинулись підтримувати білорусів....Білоруський майдан! Білоруський майдан! Хоча звичайно це не був майдан...Це ще не той рівень. Суспільство об'єктивно ще не доросло. Це був рівень "Україна до Кучми", а можливо ще раніше...Дуже сильна за ці роки відбулась русифікація,.. деградація суспільства. Тим не менш українці почали це підтримувати з кращих намірів. Як і багато білорусів повірили, що це є демократична революція.

Виявилось, що це ніяка не демократична революція. Виплили "вуха, копита і рога" зовнішніх замовників, в основному російських олігархів, які зараз просто тупо вибудовують для Лукашенка умови здачі... "Все закінчить на наступному тижні" - вони говорять. "Санкції заходу закінчаться" - такі меседжі російських олігархів...

...З одного боку - це мої співвітчизники. З іншого боку, я завжди говорив українцям: Хто до вас приїжджає? Розбирайтесь! Дивіться!.. І коли я казав, що ця людина працює з Москвою, ця людина давно працює з російськими спецслужбами - мені не вірили - "Ти упереджено відносишся, у тебе своя позиція і ти хочеш отримати якийсь дивіденди." Але коли через півроку вони побачили, що це за людина, - він не знає чий Крим, то вже зовсім інша точка зору.

..Дуже багато людей одразу втратили інтерес до Білорусі... дуже різко впав рейтинг білорусів, і білорусів в очах українців. І напевно це саме найгірше... Тому що політики політиками, розбірки розборками, міждержавні відносини міждержавними відносинами, а ось така певна травма для багатьох людей відбулась. І на жаль більшість людей лінується рефлексувати свою позицію....І багато хто зараз каже, що йому не цікава тема Білорусі. І не приходить в голову людини, що саме цього і добивались, що можливо в цьому і була ціль усього цього проекту. Обдурили білорусів, обдурили українців. В результаті не виграв ніхто....Або просто втомились. Не хочуть ані політиків, ані аналітиків, ані експертів, ані філософів... Я бачу таку втомленість і в Україні, і в Білорусі... Але добре те, що у такому болоті сірості, втомленості є люди, які щось роблять, рухаються, намагаються потихеньку засипати це болото: "а давайте розберемось, а давайте поговоримо". І дивишся, що за це чіпляються інші....

....Ми бачимо, що суспільство живе, і це життя все рівне буде перемагати. Я в цьому впевнений....

Позитив у тому, що люди проявили незгоду з тим, що їх надурили... Вибори були сфальсифіковані. Зрозуміло, що справжніх виборів не було... Люди виступили проти насилля. Це благородно.

Проблема в іншому. Суспільство не розвивалось. Люди були дуже політично наївні, ними маніпулювали.

Знаючи розвиток настроїв на більш цивілізовані, прозахідні, європейські, були вжити заходи силами, які хотіли перехопити цю ініціативу, і фактично ії знищити. Знищити суспільство зіштовхнувши між собою декілька полюсів і перебити пасіонарний елемент, і спростити таким чином анексію Білорусі. На жаль в значному ступеню це вдалось зробити. Так буває, що люди піднімаються, а ініціативу захоплюють ті, у кого гроші.

Конкретний приклад, який спантеличив багатьох патріотів. Приходили люди, спілкуватись на вулицях, коли відбувались ці акції, вступали в контакт, говорили треба відстоювати свої переконання, захищати незалежність. Звідкись з'являлись "бики" треновані, які говорили "заткнись", "геть звідси". Тобто за цим стояли добре організовані сили, але організовані не білорусами, не білоруськими національними силами.

Лукашенко так методично і довго знищував все національне, своїх політиків: хто за гратами, когось видавили, хтось в еміграції... Я говорю лукашістам, що ви так довго знищували своє, що тепер виходить оце чуже: вирощене чужими ідеями, чужими грошима, чужими політтехнологами, чужими сценаріями, чужими цілями.

Потрібен час, щоб люди більше зрозуміли, що відбулось. І багато хто став розуміти. Багато хто отримав урок дуже жорсткий, тому що когось побили, хтось втратив здоров'я, хтось зараз за гратами. Багато хто зараз потрапляє в ситуацію глибокої депресії. Наразі в Білорусі досить затребуваною стала робота психологів, раніше цього не було...Люди розчаровані новою опозицією, яка говорила що "щасливе життя вже завтра". 

Лукашенко в цій ситуації потрапив в заложники. Він наразі контролюється Москвою. Його оточили російськи радники. Навіть силовики далеко не завжди мають можливість до нього пробитись.

Наприклад історія з айтішником Протасевичем. Літак був посаджений. Як це відбулось - це загадка природи, тому що у Білорусі немає посольства в Греції, там немає жодної служби розвідки. До цього до речі Тихановська багато разів літала через Білорусь, і їх ніхто не чіпав. Але в той момент, коли вже почалось затухання ситуації, градус став падати,  навіть вже йшли розмови про переговори, маховик репресій почав гальмувати -  відбувається ця посадка. Вже доведено, що декілька людей, які розслідували цю тему, у т.ч. такий дисидент російський Олександр Сотник надав інформацію європейським структурам, де доказав, що це організовано російською спецслужбою,   він назвав прізвища, звання тих людей, які летіли цим літаком, через яких все це відбувалось......в Білорусі російські структури іноді замінюють білоруську державну владу. Тобто відбулась гібридизація. І це саме страшне. І Лукашенко, коли виступав сказав, що це не ми робили. Але сказати другу частину, що це робили російськи спецслужби, він вже не може.  Накладаються страшні санкції, закривається небо. Україна теж закриває небо для Білорусі. І тепер Белавія літає в Росію. Фактично на сьогодні це  російська авіакомпанія. Позиції Белавіа в значному ступеню перейшли тепер Аерофлоту. Тих самих мігрантів Аерофлот доставляв в Білорусь. Але наказали Белавія. І це дуже трагічна ситуація.

Тобто є якась влада, жорстка. Є якась нова опозиція, яка не зрозуміла яка, ким рулиться. І є білоруський народ, який стає жертвою всього цього.

Як з цього вийти? Вийти шляхом власної суб'єктності, переступаючи через свої образи, шукати здоровий глузд, шукати розсудливих людей серед сусідів, у т.ч. серед представників влади сусідніх країн. До речі Україна підійшла до цього з врахуванням національних інтересів, оскільки були заклики взагалі розірвати усі дипломатичні стосунки. Майже 5 млрд. доларів наш товарообіг. І якщо Білорусь втратить цей напрямок, то вже тоді абсолютна залежність від Росії. І це великий удар і по економічним відносинам, і по Україні і по Білорусі, і удар по нашим народам, і удар по нашому майбутньому, я вже не кажу про воєнну загрозу. Все більша економічна залежність від санкцій запихає Білорусь в Росію, запихає під Кремль. Олександр Лукашенко зависає, петля на його шиї затягується, але затягується і на шиї білорусів. І неможливо на жаль врятувати країну, не послабляючи цю петлю на шиї теперішнього правителя. На жаль так зробити, щоб в цій ситуації обійтись без діалогу, а значить скинути Лукашенка, це означає автоматично окупацію Білорусі. Вже це було на грані, коли російськи війська стояли, вже все було приведено у готовність. І тільки тому, що не відбулись кроваві події, Білорусь ще не перетворилась у ЛДНР. Але ми вже були на півкроку від цього.

Жодна західна країна не заявила, що у випадку подібних подій ми підтримаємо незалежність Білорусі. І наразі не заявляють. Вони кажуть про проблему з Олександром Лукашенком. Жодного разу не сказали про незалежність Білорусі! Кажуть виключно про проблему з Лукашенком. А деякі європейські політики допускають висловлювання, коли наші патріоти кажуть, що Білорусь може зникнути, може стати частиною Росії, "так можливо це і вихід, це добре"? 

Немає більш оптимістичного народу ніж український. Позитив у тому, що до багатьох дійшов меседж, що потрібно думати власною головою, не треба вірити чужим дядям.

Сподівайтесь на себе, на своїх мислителів, на власний діалог, на діалог з сусідами..."