Чи потрібно шукати альтернативи 1С в Україні?
Як відомо, в Україні діють санкції щодо компанії 1С, так само як і до її засновників. Санкції містять блокування активів, обмеження торговельних операцій, запобігання виведення капіталу з України, припинення виконання економічних і фінансових зобов'язань, обмеження/припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж, заборона на здійснення держзакупівель, припинення видачі дозволів на ввезення/вивезення валюти та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими нерезидентами, і заборона на передачу технологій і прав на об'єкти права інтелектуальної власності.
Щодо програмних продуктів 1С, то санкції обмежуються здійсненням державних закупівель товарів, послуг, робіт та використання цих програмних продуктів державними підприємствами, установами та організаціями України.
Для приватних підприємств є лише рекомендації не використовувати продукти 1С. З точки зору інформаційної безпеки використовувати програми, які неможливо оновити в законний спосіб є небезпечною практикою. А намагання обійти санкції, включно з придбанням та оновленнями ядра програми, навіть через посередників, може розцінюватися як співучасть у фінансуванні тероризму.
До того ж невідомо які дані можуть збирати програмні продукти РФ, і як вони надалі будуть використовуватися.
Фактично, кожне приватне підприємство повинно шукати альтернативні програмні продукти для ведення бухгалтерії.
В Україні існують альтернативи як для великих та середніх підприємств - SAP Business One, Microsoft Dynamics, Oracle ERP, Інтелект-сервіc ІС-Про, IT-Enterprise та інші, так для малих підприємств - Дебет Плюс, MASTER:Бухгалтерія і т.п.
Для невеликих дочірніх підприємств міжнародних компаній, іноземних представництв, благодійних і неурядових організацій, що отримують іноземні гранти вже багато років успішно використовуються програмні рішення QuickBooks Online та Xero Cloud Accounting. Ці ж програмні продукти незамінні при виході на американський ринок українських компаній - інтегруються з американськими банками, торговельними площинами (Shopify, Amazon та інші), різноманітними сервісами та зрозумілі для західних бухгалтерів та партнерів у США.
Єдиним недоліком використання іноземних бухгалтерських програм для малих підприємств в Україні є необхідність володіння бухгалтерами та іншими співробітниками, які залучені в операційно-обліковому процесі, відповідними іноземними мовами, безумовно, що для великих та середніх підприємств - це не проблема.
Окремі IT компанії, виробники бухгалтерського ПЗ, аудиторські та бухгалтерські фірми в Україні надають послуги з впровадження, навчання та підтримки всіх перелічених бухгалтерських програм.
Так чи інакше ставити ставку на програмні продукти 1С приватним підприємствам - це недалекоглядно, подібні рішення лише призупиняють розвиток бізнесу і несуть загрозу безпеці підприємств у майбутньому. Фактично, у світі бухгалтерських програм 1С по якості - це як машина "Жигулі", хай навіть умовно останньої моделі, але така ж прожерлива, вічно щось відвалюється, віднімає багато часу на постійні ремонти, і в результаті коштує навіть дорожче за значно кращі автомобілі, і це при тому, що несе небезпеку на дорозі як самому водію, так і оточуючим.
Нагадаємо слова Конфуція: "Побороти дурні звички можна тільки сьогодні, а не завтра"...